JJobbcoach.ai

Jobbkartan, andra kvartalet 2026

I Jämtland går det 0,4 arbetslösa på varje ledigt jobb. I Södermanland 3,5.

Vi la ihop SCB:s arbetslösa och arbetsgivarnas lediga jobb, län för län. Det ger ett enkelt mått på kön: hur många som konkurrerar om samma annons. Ljusa län är lätta att få jobb i, mörka är trånga. Peka på ett län, eller dra i tiden.

1,7arbetslösa per ledigt jobb i hela landet, andra kvartalet 2026
40 094platsannonser ute hos Arbetsförmedlingen i dag
Varje län är färgat och upphöjt efter hur många arbetslösa som går på varje ledigt jobb, andra kvartalet 2026. Kortast kö har Jämtlands län med 0,4, längst Södermanlands län med 3,5. Alla län står i tabellen längre ner.
andra kvartalet 2026

Konkurrensen om jobben

Så lång är kön till varje ledigt jobb

SCB frågar hushållen vilka som är arbetslösa och arbetsgivarna hur många jobb som står lediga, varje kvartal. Delar vi det ena med det andra får vi kön. Hela landet: 1,7 per jobb. Jämtland: 0,4. Södermanland: 3,5.

Stockholms län

1,7arbetslösa per ledigt jobb, andra kvartalet 2026

Tio lediga jobb

Alla län, andra kvartalet 2026

Arbetslösa per ledigt jobb. Den streckade linjen är hela landet. Klicka på ett län för att markera det.

Två år av kö, kvartal för kvartal

Hela landet och det markerade länet. Bandet runt landets linje är SCB:s osäkerhetsmarginal för lediga jobb.

Ditt yrke på kartan

Var är ditt yrke vanligast?

Vi räknar inte antal, för då vinner alltid Stockholm. Vi räknar hur stor del av länets anställda som har yrket och jämför med landet. 2,0 betyder dubbelt så vanligt som i snitt, 0,5 hälften.

Grundutbildade sjuksköterskor

  

    Anställda i hela landet

    Män och kvinnor i yrket

    Växer mest

      Krymper mest

        Månadslön, område för område

        SCB publicerar lönen för åtta riksområden, inte för län. Därför färgar vi områdena och lägger länsgränserna tunna ovanpå, i stället för att låtsas att vi vet mer än vi gör. Medellön per månad, alla sektorer.

        Din kommun

        Hur ser det ut där du bor?

        Arbetslöshet och sysselsättningsgrad för 20 till 65 år, månad för månad sedan januari 2024. Din kommun mot länet och hela landet. Siffrorna är SCB:s preliminära registerstatistik och kan justeras när nya månader kommer.

        Göteborg

         arbetslösa
         sysselsatta av alla 20 till 65 år

        Lägst nu

        • 1,4 %
        • 1,7 %
        • 1,8 %

        Högst nu

        • 11,3 %
        • 9,3 %
        • 8,4 %

        Arbetslöshet, procent

        Sysselsättningsgrad, procent

        För journalister och nyfikna

        Allt här går att kontrollera, ladda ner och bädda in

        Inga egna skattningar. Varje diagram har en källa med tabellnummer, och det du ser på skärmen kan du ta med dig som CSV. Fri att använda, CC0, ange gärna SCB.

        Källor

        Konkurrensen om jobben
        SCB TAB6428. Arbetslösa ur AKU och lediga jobb ur Konjunkturstatistik över lediga jobb, kvartal K2 2024 till K2 2026.
        Arbetslöshet, sysselsättningsgrad
        SCB TAB5663, BAS, preliminär registerstatistik 20 till 65 år, jan 2024 till jul 2026.
        Yrken per län
        SCB TAB4428, yrkesregistret. Anställda med arbetsplats i länet, 2020 till 2024.
        Lön
        SCB TAB5696, lönestrukturstatistik per riksområde, 2023 till 2025.
        Platsannonser
        Arbetsförmedlingen, JobTech JobSearch, uppdaterat varje dygn.

        SCB-siffrorna hämtades 2026-10-12.

        Metod i klartext

        • Kön är arbetslösa delat med lediga jobb i samma län och kvartal. 1,7 betyder 17 arbetslösa på 10 lediga jobb.
        • Var yrket är vanligt är yrkets andel av länets anställda delat med samma andel i landet. 1,0 är som snittet.
        • Växer och krymper jämför antal anställda i länet 2024 med 2020. Län med färre än 100 anställda i yrket utelämnas.
        • Lön är medellön per månad, alla sektorer, senaste år med uppgift. Saknas uppgift visar vi det.
        • Arbetslöshet per kommun är registerbaserad och mäter inte samma sak som AKU. Vi blandar dem aldrig i samma diagram.

        Osäkerhet

        Lediga jobb är en urvalsundersökning. SCB anger en marginal, och i små län är den stor.

        Läs små län som en riktning, inte som ett exakt tal. Bandet i linjediagrammet visar marginalen.

        Ta med dig det du ser

        Bäddkoden ger kartan och tidsreglaget i den vy du har valt, i en ram på 600 × 1 400 punkter som krymper med sidan.

        Kartans siffror som tabell, alla län och kvartal
        Arbetslösa per ledigt jobb per län och kvartal
        LänK2 2024K3 2024K4 2024K1 2025K2 2025K3 2025K4 2025K1 2026K2 2026
        Riket1,62,32,32,02,02,72,52,11,7
        Stockholms län1,21,51,61,61,62,02,11,81,7
        Uppsala län1,82,62,51,52,03,12,92,42,3
        Södermanlands län2,54,23,83,23,66,34,13,23,5
        Östergötlands län1,62,32,42,92,22,52,71,71,7
        Jönköpings län1,22,62,62,21,72,11,91,61,5
        Kronobergs län1,83,82,52,62,63,43,02,52,6
        Kalmar län1,41,62,31,61,63,82,61,61,3
        Gotlands län0,51,31,61,60,91,51,10,80,6
        Blekinge län2,33,64,72,44,14,25,64,63,2
        Skåne län2,84,34,13,33,24,23,33,32,6
        Hallands län1,73,32,52,12,43,53,82,12,1
        Västra Götalands län1,72,42,41,81,82,82,62,21,5
        Värmlands län1,41,82,12,31,92,82,61,91,4
        Örebro län2,33,23,22,52,43,22,42,01,6
        Västmanlands län1,74,32,43,92,93,92,82,82,6
        Dalarnas län1,82,03,02,21,61,82,51,51,5
        Gävleborgs län2,12,43,62,92,53,53,72,71,9
        Västernorrlands län1,62,11,61,61,02,51,61,51,7
        Jämtlands län1,01,71,81,21,11,31,41,30,4
        Västerbottens län0,71,21,41,21,21,91,91,21,2
        Norrbottens län0,81,01,21,10,90,91,10,80,8

        Vanliga frågor om jobbkartan

        Vad betyder arbetslösa per ledigt jobb?

        Det är antalet arbetslösa i länet delat med antalet lediga jobb hos arbetsgivarna i samma län och kvartal. 1,7 i hela landet andra kvartalet 2026 betyder att det gick ungefär 17 arbetslösa på tio lediga jobb. Ju lägre tal, desto kortare kö till varje jobb.

        Var kommer siffrorna ifrån?

        Allt kommer från SCB:s statistikdatabas: arbetslösa ur Arbetskraftsundersökningarna, lediga jobb ur Konjunkturstatistik över lediga jobb, arbetslöshet per kommun ur Befolkningens arbetsmarknadsstatus, yrken per län ur yrkesregistret och lönerna ur lönestrukturstatistiken. Antalet platsannonser i dag kommer från Arbetsförmedlingen.

        Varför skiljer sig arbetslösheten i min kommun från den i nyheterna?

        Nyheterna citerar oftast Arbetskraftsundersökningarna, en urvalsundersökning bland 15 till 74 år. Kommunsiffrorna här är registerstatistik för 20 till 65 år och mäter inte exakt samma sak. Därför blandar vi dem aldrig i samma diagram.

        Hur vet jag om mitt yrke är vanligt där jag bor?

        Sök på yrket under Ditt yrke på kartan. Vi räknar hur stor del av länets anställda som har yrket och jämför med hela landet. 2,0 betyder att yrket är dubbelt så vanligt som i snitt, 0,5 att det är hälften så vanligt. Där yrket är vanligt finns oftast fler arbetsgivare att söka sig till.

        Hur ofta uppdateras jobbkartan?

        Platsannonserna läses om varje dygn. SCB:s siffror uppdaterar vi när SCB publicerar nytt: arbetslösheten per kommun varje månad, konkurrensen om jobben varje kvartal och yrkena och lönerna en gång om året.

        Får jag använda siffrorna och kartan?

        Ja. SCB:s data är fri att använda (CC0) och du kan ladda ner det du ser som CSV eller bädda in kartan på din egen webbplats. Ange gärna SCB som källa och länka till jobbkartan.

        När du vet var jobben finns

        Sök där kön är kort, med ett CV som syns

        Jobbmatchningen läser ditt CV och hittar platsannonserna som passar dig, nära dig eller i hela Sverige. Varje träff får ett skäl, och du kan skriva det personliga brevet direkt från annonsen.